Ten „zdrowy” napój niszczy tarczycę. Oto 10 powodów, dla których nigdy nie należy go spożywać

Wiele osób niedawno przeszło na mleko sojowe, aby zdrowiej jeść. To mleko nie zawiera laktozy, w przeciwieństwie do mleka krowiego, więc jest dobrą alternatywą dla osób nietolerujących laktozy i wegan.

Wzbogacone mleko sojowe ma niską zawartość cholesterolu i tłuszczów nasyconych oraz wysoką zawartość wapnia, żelaza, białka i witamin z grupy B. Jednak badania wskazują, że spożywanie mleka sojowego poważnie zagraża zdrowiu.

Oto składniki tego mleka:

Soymilk (woda filtrowana, cała soja)
Cukier trzcinowy
Sól morska
Carrageenan
Naturalny smak
Węglan wapnia
Palmitynian witaminy A.
Witamina D2
Ryboflawina
Witamina b12

Prawdopodobnie znasz większość z nich, ale jeśli chodzi o karageninę, musisz wiedzieć, że należy ona do rodziny liniowych siarczanowanych polisacharydów, które są ekstrahowane z czerwonych wodorostów jadalnych.

Są one często stosowane w przemyśle spożywczym ze względu na ich właściwości stabilizujące, żelujące i zagęszczające.

Nie ma wartości odżywczych, a nasz organizm nie może go strawić, nawet jeśli pochodzi z naturalnego źródła. Niszczy on układ odpornościowy, ponieważ stymuluje negatywną odpowiedź immunologiczną prowadzącą do stanu zapalnego.

Naukowcy odkryli związek między karageniną a zwiększonym rakiem jelita grubego, wraz z zapaleniem żołądkowo-jelitowym, które prowadzi do przewlekłej biegunki, IBS, okrężnicy spastycznej i zapalnej choroby jelit.

Decydujesz się na własne zdrowie, ale musisz być dobrze poinformowany o spożywanym jedzeniu. Odbyło się wiele debat dotyczących skutków spożywania mleka sojowego, ale istnieje wiele dowodów świadczących o jego niebezpiecznych skutkach ubocznych dla zdrowia.

Dajemy 10 dobrych powodów, aby uniknąć mleka sojowego:

– Pokarmy sojowe są bogate w aluminium, które jest toksyczne dla organizmu i ma poważny negatywny wpływ na nerki i układ nerwowy i jest powiązane z chorobą Alzheimera.

– Soja jest bogata w estrogeny roślinne, znane jako fitoestrogeny, które zaburzają funkcję hormonalną i powodują niepłodność i raka piersi u kobiet.

-Soja są obciążone toksynami, które wpływają na poziom estrogenu, więc spożycie 2 szklanek dziennie znacznie zmienia hormony w ciele kobiety, zaburzając cykl menstruacyjny.

– Soja zawiera toksyczne izoflawony – genisteinę i daidzeinę, które wywołują wzrost istniejącego raka piersi.

– Soja i produkty sojowe są bogate w kwas fitynowy, który hamuje asymilację cynku, miedzi, wapnia, magnezu i żelaza.

– Pokarmy sojowe są bogate w goitrogeny, które hamują produkcję hormonów tarczycy.

– Soja jest bogata w hemaglutyninę, która jest substancją sprzyjającą krzepliwości krwi, która powoduje zlepianie się czerwonych krwinek.

-Nazotany, które są silnymi substancjami rakotwórczymi, powstają podczas suszenia rozpyłowego.

– Około 99% soi jest modyfikowane genetycznie, więc jest niezwykle bogate w pestycydy.

– Podczas procesu produkcji izolatu białka sojowego i teksturowanego białka roślinnego wrażliwe białka soi są narażone na wysokie temperatury, co czyni je szkodliwymi dla trawienia człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *