Ten „zdrowy” napój niszczy tarczycę. Oto 10 powodów, dla których nigdy nie należy go spożywać

Wiele osób niedawno przeszło na mleko sojowe, aby zdrowiej jeść. To mleko nie zawiera laktozy, w przeciwieństwie do mleka krowiego, więc jest dobrą alternatywą dla osób nietolerujących laktozy i wegan.

Wzbogacone mleko sojowe ma niską zawartość cholesterolu i tłuszczów nasyconych oraz wysoką zawartość wapnia, żelaza, białka i witamin z grupy B. Jednak badania wskazują, że spożywanie mleka sojowego poważnie zagraża zdrowiu.

Oto składniki tego mleka:

Soymilk (woda filtrowana, cała soja)
Cukier trzcinowy
Sól morska
Carrageenan
Naturalny smak
Węglan wapnia
Palmitynian witaminy A.
Witamina D2
Ryboflawina
Witamina b12

Prawdopodobnie znasz większość z nich, ale jeśli chodzi o karageninę, musisz wiedzieć, że należy ona do rodziny liniowych siarczanowanych polisacharydów, które są ekstrahowane z czerwonych wodorostów jadalnych.

Są one często stosowane w przemyśle spożywczym ze względu na ich właściwości stabilizujące, żelujące i zagęszczające.

Nie ma wartości odżywczych, a nasz organizm nie może go strawić, nawet jeśli pochodzi z naturalnego źródła. Niszczy on układ odpornościowy, ponieważ stymuluje negatywną odpowiedź immunologiczną prowadzącą do stanu zapalnego.

Naukowcy odkryli związek między karageniną a zwiększonym rakiem jelita grubego, wraz z zapaleniem żołądkowo-jelitowym, które prowadzi do przewlekłej biegunki, IBS, okrężnicy spastycznej i zapalnej choroby jelit.

Decydujesz się na własne zdrowie, ale musisz być dobrze poinformowany o spożywanym jedzeniu. Odbyło się wiele debat dotyczących skutków spożywania mleka sojowego, ale istnieje wiele dowodów świadczących o jego niebezpiecznych skutkach ubocznych dla zdrowia.

Dajemy 10 dobrych powodów, aby uniknąć mleka sojowego:

– Pokarmy sojowe są bogate w aluminium, które jest toksyczne dla organizmu i ma poważny negatywny wpływ na nerki i układ nerwowy i jest powiązane z chorobą Alzheimera.

– Soja jest bogata w estrogeny roślinne, znane jako fitoestrogeny, które zaburzają funkcję hormonalną i powodują niepłodność i raka piersi u kobiet.

-Soja są obciążone toksynami, które wpływają na poziom estrogenu, więc spożycie 2 szklanek dziennie znacznie zmienia hormony w ciele kobiety, zaburzając cykl menstruacyjny.

– Soja zawiera toksyczne izoflawony – genisteinę i daidzeinę, które wywołują wzrost istniejącego raka piersi.

– Soja i produkty sojowe są bogate w kwas fitynowy, który hamuje asymilację cynku, miedzi, wapnia, magnezu i żelaza.

– Pokarmy sojowe są bogate w goitrogeny, które hamują produkcję hormonów tarczycy.

– Soja jest bogata w hemaglutyninę, która jest substancją sprzyjającą krzepliwości krwi, która powoduje zlepianie się czerwonych krwinek.

-Nazotany, które są silnymi substancjami rakotwórczymi, powstają podczas suszenia rozpyłowego.

– Około 99% soi jest modyfikowane genetycznie, więc jest niezwykle bogate w pestycydy.

– Podczas procesu produkcji izolatu białka sojowego i teksturowanego białka roślinnego wrażliwe białka soi są narażone na wysokie temperatury, co czyni je szkodliwymi dla trawienia człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *