Poznaj cudowne właściwości lnu

Len należy do rodziny lnowatych. Występuje na terenach znajdujących się w klimacie umiarkowanym oraz subtropikalnym przy czym największą różnorodność spotkać można w Basenie Morza Śródziemnego. W Polsce wyróżnia się 6 gatunków rośliny, przy czym największe znaczenie w przemyśle ma len zwyczajny, uprawiany jako roślina włóknodajna.

Len preferuje stanowiska suche i dobrze nasłonecznione. Dojrzewa w lipcu i sierpniu, przy czym nasiona dojrzewają dopiero w trakcie suszenia.

Właściwości zdrowotne lnu

Len znany jest przede wszystkim z oryginalnego składu. Można w nim znaleźć między innymi wielonasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, błonnik (zarówno rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny), witaminę E oraz z grupy B, cynk, magnez, mangan, lecytynę, a także potężne antyoksydanty. Olej lniany w 50% skłąda się właśnie z wymienionych wyżej kwasów tłuszczowych, co stanowi ich źródło większe niż nawet orzechy włoskie.

Z lnu pozyskuje się siemię lniane, które:

 • pomaga leczenie choroby wrzodowej
 • zmniejsza stany zapalne dróg pokarmowych
 • chroni błony śluzowe przełyku, żołądka oraz dwunastnicy przed szkodliwym działaniem kwasu solnego
 • zmniejsza kaszel
 • wspomaga leczenie odmrożeń, oparzeń i wszelkich chorób skórnych
 • nawilża skórę zapobiegając utracie wody przez jej zewnętrzną warstwę
 • zwiększa elastyczność skóry poprzez poprawę bariery lipidowej naskórka
 • odżywia skórę głowy oraz wzmacnia zniszczone i suche włosy
 • przeciwdziała zaparciom
 • stanowi naturalną ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV
 • przyczynia się do zmniejszenia masy ciała, poleca się więc go osobom na dietach

Olej lniany z kolei znacznie przyspiesza regenerację skóry, naskórka i błon śluzowych, a także obniża poziom tłuszczy i cukrów we krwi. Olej ten uznawany jest za jeden z najzdrowszych na całym świecie.

Jak spożywać len?

Każdy z łatwością jest w stanie przygotować napar z lnu. W tym celu należy łyżkę siemienia lnianego zalać szklanką wrzątku, a następnie przykryć i odstawić na 15 minut. Taki napar należy spożywać rano i wieczorem w przypadku zaparć. Można nim również przemywać skórę z łuszczycą.

Równie prostym przepisem jest wykonanie odwaru z lnu. Łyżkę siemienia lnianego wystarczy zalać szklanką ciepłej wody i gotować przez około 15 minut pod przykryciem. Po ostygnięciu całość należy przecedzić. Zalecana dawka wynosi 2 razy dziennie po pół szklanki odwaru, głównie jako preparat łagodzący podrażnienie żołądka.

W sklepie można zakupić także gotowe nasiona lnu, które można spożywać od razu po otwarciu opakowania. Dorośli mogą jeść łyżeczkę nasion, natomiast dzieciom nie powinno podawać się ich więcej niż 1/4 łyżeczki.

Nasiona zakupione w sklepie powinny być pod postacią całych ziaren, ponieważ związki chemiczne w nich zawarte łatwo i szybko się utleniają. Ziarna wystarczy zmielić tuż przed spożyciem, aby dostarczyć organizmowi jak największej ilości korzystnych substancji.

Przeciwwskazania

Lnu powinny unikać osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna, ponieważ wykazuje działanie przeczyszczające, a także kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.

Inne wykorzystanie lnu

 • ze środkowych części łodyg otrzymuje się włókno do produkcji przędz czesankowych, osnowych oraz tkanin
 • z części korzeniowej oraz wierzchołkowej otrzymuje się włókno do produkcji przędz zgrzebnych wątkowych
 • z połamanej, zdrewniałej części łodyg otrzymuje się surowiec do produkcji płyt paździerzowych
 • resztki rośliny odrzucone podczas produkcji oleju przetwarza się na paszę dla zwierząt

Kisiel uzyskany w wyniku gotowania siemienia lnianego można również wlać do niewielkiej miseczki i moczyć w nim paznokcie przez około 10-15 minut. Po kilku takich kuracjach staną się one mocne, twarde i zdrowe. Zabieg może z powodzeniem zastąpić drogie odżywki do paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *