Jak przygotować się do analizy składu ciała? Czego unikać przed badaniem i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania

Dzięki analizatorom składu ciała możemy dokładnie określić między innymi: jaką masę mięśniową posiadamy, ile tkanki tłuszczowej znajduje się w naszym organizmie, oraz jaki jest nasz stan nawodnienia. To nowoczesne badanie jest bardzo pomocne i znalazło wiele zastosowań. Ułatwia pracę nie tylko dietetykom, ale także lekarzom czy rehabilitantom.

Osoby, które zamierzają z niego skorzystać często zastanawiają się: Jak przygotować się do analizy składu ciała? Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ aby badanie było miarodajne i pokazywało faktyczny stan naszego organizmu, należy pamiętać aby przed przystąpieniem do jego wykonania przestrzegać kilku ważnych zasad.

  • Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Wielu ludzi nie wie, że na wyniki jakie podaje w badaniu analizator składu ciała mają wpływ niektóre z wykonywanych przez nas czynności lub spożywanych substancji. Chcąc aby otrzymywanych przez nas w badaniu pomiarów nic nie fałszowało, należy zadbać o wcześniejsze przygotowanie organizmu.

Planując przeprowadzenie analizy składu ciała należy pamiętać aby ostatni posiłek zjeść minimalnie na 3-4 godziny przed wykonaniem analizy. W przypadku kiedy zaplanowane badanie ma się odbyć rano należy udać się do gabinetu na czczo. Jeśli jednak u danej osoby występuje cukrzyca, nie powinna ona opuszczać posiłku ponieważ mogłoby to wywołać problemy z glikemią.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wyniki prezentowane przez analizator składu ciała jest alkohol. Należy pamiętać o tym aby na 12 godzin przed badaniem nie spożywać żadnych napojów, które go zawierają. Dotyczy to wszystkich rodzajów alkoholu, zarówno tych nisko jak i wysoko procentowych.

Przed przystąpieniem do analizy składu ciała na 12 godzin przed badaniem nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Zwiększony wysiłek także ma wpływ na pomiary i może je zafałszować.

Udając się na wizytę, na 30 minut przed wykonaniem pomiaru powinno się skorzystać z toalety.  Należy to zrobić aby mocz który zalega w pęcherzu nie wpłynął na pomiary wody w naszym organizmie.

Bardzo ważnym aspektem jest także strój. Badanie wykonuje się boso, więc warto zadbać o to aby nasza garderoba nie sprawiała nam trudności w czasie przeprowadzania analizy składu ciała.

  • Przeciwwskazania do wykonania pomiaru składu ciała

Pomimo tego, że badanie składu ciała jest całkowicie bezpieczne istnieją przeciwwskazania wykluczające niektórych ludzi z możliwości jego przeprowadzenia.

Ponieważ analizatory wykorzystują niewielkie napięcie elektryczne, nie wszystkie osoby mogą pozwolić sobie na wykonanie tego badania. Zdecydowanie nie zaleca się go w przypadku posiadania elektrycznych implantów, bądź rozruszników. Prąd chociaż o bardzo małym natężeniu, który przepływa przez ciało w trakcie przeprowadzania pomiaru może je uszkodzić. Dlatego takie osób nie powinny wykonywać się tego typu badań.

Z pomiaru składu ciała przeprowadzanego za pomocą analizatora, wykluczyć może także odmienny stan fizjologiczny pacjenta. Dotyczy to głównie kobiet, które spodziewają się dziecka. W tym przypadku badanie powinno zostać odłożone na późniejszy czas po porodzie.

  • Różnice w analizatorach składu ciała

Oczywistym jest, że nie wszystkie analizatory na rynku są takie same. Różnią się one zarówno konfiguracją w jakiej badanie jest przeprowadzane jak również ilością częstotliwości prądu wykorzystywanego w badaniu. Wpływa to na dokładność otrzymanych wyników, a także ilość parametrów jakie jesteśmy w stanie określić w badaniu.

Analizatory składu ciała marki InBody charakteryzują się wysoką dokładnością pomiarów. Wszystkie urządzenia oferowane przez tą firmę powalają także zbadać dużą ilość parametrów nie ograniczając się jedynie do podstawowych komponentów naszego ciała. Dzięki nim oprócz zawartości wody w organizmie, beztłuszczowej masy ciała czy ilości tłuszczu, dowiemy się także ile wody wewnątrzkomórkowej i zewnątrzkomórkowej znajduje się w ciele, jaka jest masa szkieletu, ile wynosi masa komórkowa, czy jaki jest stopień otyłości.

Niektóre modele posiadają funkcję, które są dedykowane specjalnie dzieciom. Z ich pomocą określimy ich ocenę balansu ciała, a także otrzymamy wykres rozwoju.

Wszystkie analizatory posiadają niezbędne certyfikaty medyczne, które są gwarancją jakości przeprowadzanych pomiarów. Dzięki temu produkty oferowane przez InBody znajdą zastosowanie nie tylko w klubach fitness, ale także w szpitalach, gdzie niezbędna jest wiarygodność i precyzja pomiarów.

Dzięki wielu modelom oferowanym przez firmę i zastosowanych w nich rozwiązaniach, które pozwalają określić specyficzne pomiary, każda instytucja chcąca zakupić takie urządzenie, może dobrać model dokładnie odpowiadający jej oczekiwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *